Морган Хаузел, діловий та фінансовий журналіст (багаторазовий лауреат премій з визнаною репутацією бізнес редактора та письменника) видав у вересні цього року книгу, яка обговорюється у колі експертів. У книзі, Хаузел ділиться 19 короткими історіями, що показують способи, якими люди думають про гроші. Він спромігся підняти одну з досить важливих тем, що стосується психології грошей і спробував описати що ж відбувається в нашій голові, коли ми намагаємося щось зробити з грошима.
Отже, основні тези книги:
1. Поважайте силу удачі та ризику і у вас буде більше шансів сконцентруватися на речах, котрі ви дійсно можете контролювати.
2. Зі всіх сил намагайтеся знайти смирення, коли все йде добре та співчуття, коли щось іде не так. Так поступайте, коли судите себе чи інших.
3. Економія грошей – це розрив між вашим Его та доходом, а багатство – це те, чого ви не бачите.
4. Багатство створюється за рахунок по давлення того, що ви могли би придбати сьогодні, щоб мати більше можливостей у майбутньому.
5. Управляйте своїми грошима так, щоб вам було легше спати по ночах.
6. Якщо ви хочете отримати більше в якості інвестора, найбільш дієве, що ви можете зробити, це збільшити свій часовий горизонт. Час – найбільш потужна сила в інвестуванні.
7. Змиритися з тим, що багато речей ідуть не так.
8. Добре мати більшу частину поганих інвестицій і пару видатних. Зазвичай, це найкращий сценарій.
9. Використовуйте гроші, щоб отримати контроль над своїм часом, тому що відсутність контролю над своїм часом – це потужна перешкода для щастя.
10. Ніхто не вражений вашим статком так сильно як ви. Цим ви хочете поваги та визнання. Але у вас більше шансів отримати це завдяки смиренню та доброті.
11. Просто економ. Не потрібна конкретна причина для економії. Економія, не призначена ні на що конкретне, це захист від неминучої здатності життя здивувати вас.
12. Визначте ціну успіху. Та будьте готові заплатити її. Тому що нічого вартісного не може бути безкоштовним.
13. Невпевненість, сумніви та шкодування – звичайні моменти в фінансовому світі. За них часто варто платити. Проте це комісія, а не штраф.
14. Розрив між тим, що може статися в майбутньому, і тим, що вам потрібно в майбутньому, щоб бути успішним, ось що дає вам витривалість, а витривалість – ось що робить складну магію з плином часу.
15. Уникайте крайніх фінансових рішень.
16. Ви маєте любити ризик, тому що з часом він окупиться. Але ви повинні уникати обвального ризику, тому що він заважає вам іти на майбутні ризики, які з часом окупляться.
17. Визначте гру, в яку ви граєте та впевніться, що на ваші діі не впливають люди, котрі грають в іншу гру.
18. Немає єдиноі правильної відповіді, просто є відповідь, яка працює на вас.
19. Не залежно від того, скільки ви заробляєте, ви ніколи не зможете стати багатим, якщо не покладете край тому, наскільки весело ви можете отримувати задоволення від своїх грошей зараз, сьогодні.
Більшість із своїх порад, автор сам використовує, його родина живе за принципом: «заощаджені кошти дають гнучкість та контроль над своїм часом» та відкладають третину свого доходу щомісяця. Морган прихильник робити висновки із історії та екстраполювати їх на результати сьогодення. Скептично відноситься до прогнозів та планів і вірить що фінансове майбутнє - це справа, виключно, результатів кожного індивіда.
Отже, висновки По критерію «Гроші»: Гроші залежать більше від психологіі, а не від фінансів.
Будь яка фінансова модель може бути як успішною для одного, так і провальною для іншого. Все залежить від того, що потрібно від неі саме вам. Основна мета грошей – це дати вам можливість відчувати контроль над своїм життям. Можливість робити те, що ми хочемо, з ким, скільки і де хочемо, безцінна. І це найвищі дивіденди, що виплачуються грошима.
З точки зору «Психологія»: Рівень вашого багатства залежить від того, що ви думаєте про гроші, коли іх заробляєте; від усвідомлення того, що вони вам дають, коли ви іх витрачаєте і що вони зможуть принести вам, якщо іх будете накопичувати.
Тож, поліруймо своє Его та багатіймо із задоволенням! :)
Зоряна Головата.
Керівниця експертної групи з питань когнітивного управління