Емоційний інтелект

Соціальне та емоційне навчання (SEL) відноситься до процесу, в ході якого отримуємо емоційний інтелект, розвиваємо співчуття до інших та навчаємося навикам рішення проблем.

Дослідження показали, що ті, хто управляє своїми емоціями, мають кращі успіхи в навчанні та менше проблем з дисципліною, швидше адаптуються до нових змін.

Звідки появився термін емоційний інтелект? В 1990 році Пітер Саловей (нині президент Йельського університету) став співавтором наукової статті про емоційний інтелект, яку мало хто прочитав . Він описав емоційний інтелект як здатність міркувати емоціями для досягнення цілей.

В 1995 році вийшла популярна книга Дениела Гоулмана про емоційний інтелект і із всього цього вийшла галузь соціального та емоційного навчання. В Центрі емоційного інтелекту було розроблено науковий підхід до SEL, який зараз використовується в 2500 школах різних країн.

Існує певна кількість різних моделей соціального і емоційного навчання, що базуються на теорії емоційного інтелекту, зараз поговоримо про одну із них, RULLER.

RULLER – це абревіатура, що означає розпізнавати емоції в собі та інших; розуміти причини та наслідки цих емоцій; називати емоції точними словами; виражати емоції та регулювати їх. Це підхід, не програма. Мова йде про впровадження принципів емоційного інтелекту у все, що відбувається з вами.

Розглянемо один із інструментів, який можемо застосовувати, це Mood Meter, вимірювач настрою. Він представляє собою квадрат, порівну поділений на чотири частини та має основні чотири кольори. Кожен колір представляє категорію настрою: червоний – означає гнів або розчарування; жовтий – радість або захват; синій – сум та відчай; зелений – задоволеність або безтурботність. Вимірювач допомагає користувачам ідентифікувати, маркувати та регулювати свої емоції, що є важливим кроком в розвитку емоційного інтелекту. Якщо уважно відслідковувати як емоції впливають на наші дії, то зможемо підключити самоусвідомлення та саморегуляцію. Важливо розуміти різницю між різними емоціями та визначати їх (приклад гнів та розчарування). Рекомендовано словниковий запас емоцій та розуміння тонкощів кожної. Також є вправи для переходу від однієї емоції до іншої.

Вивчення емоційного життя показує, що зараз більшість людей занепокоєні, у нас зараз більше стурбованості ніж будь коли раніше. Коли все спокійно, ми не так активно відслідковуємо емоції, проте коли наближається емоційне цунамі, як зараз, люди втрачають контроль над емоціями. Всі легко збуджуються, турбуються про безпеку та про своє майбутнє. Всі шукають стратегії.

Якщо ви відчуваєте сильну тривогу чи стрес, спробуйте побачити та усвідомити ці емоції, визначити іх точними поняттями, зрозуміти яка їх причина, усвідомити наслідки та приборкати ії шляхом раціоналізації. Завжди підтверджуйте те, що відчуваєте ви чи хто із близьких. «Хвилюватися нормально, ми всі це переживаємо» Зробіть пару глибоких вдихів та використовуйте метод позитивного спілкування з собою.

Всі емоції мають значення. Не буває поганих емоцій, включаючи тривожність. Тому, що якщо тривожність вважається поганою емоцією, то ми та наші діти переймаємо цей образ мислення. Потрібно прийняти всі емоції та використовувати іх з розумом.

Ми не повинні бути «суддями емоцій», а лише їх «дослідниками».

Є ще один інструмент, який можна використовувати, це активація «власного я». подумайте про те, яким ви хочете щоб вас вважали батьком, керівником чи чоловіком, згідно цього образу, виробіть стратегію. Також зауважте що вас надихає, та використовуйте цей «якір» в момент критичного емоційного стану.

Рекомендується проводити емоційні перевірки протягом дня. «Як ви себе почуваєте сьогодні? Що відбувається з емоціями? Запитуйте у рідних як пройшов іх день, поділіться емоціями, які були протягом дня.

Основні дані взяті із сайту yalemedecine.org

Зоряна Головата.

Керівниця експертної групи з питань когнітивного управління