Що спільного між льодовиковим періодом та формуванням мільярдних статків?
На перший погляд нічого. Проте, дуже гарну, як на мене, аналогію, провів Морган Хаузел у своїй книзі Психологія грошей (своє враження від книги напишу згодом).
Так от, про льодовики і мільярдерів. Існує теорія, що льодовикові періоди ( а їх виявили 5), починалися із не повністю розталого шару снігу в результаті не дуже теплого літа. Сніг взимку знову падав, літом не танув повністю, знову падав взимку і так впродовж певного періоду утворився такий шар снігу та льоду, що це стало загрозою для всього живого. Тобто мала кількість нерозталого снігу та постійне намерзання призвели до катастрофи.
Тепер про Уоррена Баффета: він почав робити свої перші інвестиції з 10-ти років. З 30-ти річного віку, його постійний приріст доходу становив 22% щороку. Зараз його статок налічує 84.5 млрд. І більшу частину з них він аккумуляв після 60-ти років. Тобто він почав рано із невеликої кількості і постійно (тут саме це ключове слово), протягом три чверті століття примножував свій дохід. До порівняння, Джим Саймонс, з 1988 року щорічно збільшує свій прибуток на 66% (в цьому йому поки немає рівних), тобто втричі більше від Баффета, проте загальний статок його на 75% менший від статку Уоррена. Бо почав він свою успішну інвестиційну діяльність після 50-ти років. Секрет великих статків - це час та постійний, хоч і не найвищий, прибуток протягом цього найдовшого часу.
І як у прикладі із льодовиком, не потрібна величезна сила щоб отримати надзвичайні результати. Навіть невелика стартова база може призвести до результатів настільки визначних, що вони не будуть піддаватися логіці.
В кінцевому результаті, ми маємо по параметру «Гроші»: постійність, сталість, рівномірність. По критерію « Психологія»: спокій, наполегливість, розуміння цілі, врівноваженість і впевнена віра в правильність своїх дій :).
Зоряна Головата.
Керівниця експертної групи з питань когнітивного управління