«Краще шкодувати про зроблене, ніж про те, чого не зробив» - відома нам поведінкова модель, котра допомагає деяким мільярдерам залишатися в ТОП-10 списку Forbes.
Поговоримо про «Модель мінімізації шкодувань». Ії сформував для себе Джеф Безос, коли шукав метод, який би дозволив йому оцінити вірність рішення, яке він планував прийняти у 1994 році. Залишаючи свою постійну роботу на Уолл стріт (з оплатою близько мільйона в рік), він запитував себе: «Про що я жалкуватиму у свої 80 років?». Відповідь була наступною: «Про те, що не спробував зробити те, чого хотів». Яке саме рішення прийняв тоді Безос і яка доля інтернет магазину Амазон ми знаємо, проте зараз саме про метод, яким керується по цей день Джеф Безос. Він каже що живе у майбутньому, тобто подумки переносить себе на 2-3 роки вперед і з тієї «позиції» приймає рішення сьогодні. «Ми вперті в баченні, проте гнучкі в деталях» - пише Безос у своїй книзі.
Його управлінські рішення базуються на оцінці «зворотності наслідків». Він розділяє всі управлінські рішення на дві категорії. Перша – рішення, котрі мають незворотні наслідки. Та друга - рішення, які можна «відкатати» назад чи їх вплив не матиме великого значення для досягнення загальної стратегії. Безос зазначає, що часто проблема управлінців в тому, що вони більшість рішень відносять до першої категорії, тоді як насправді вони належить до категорії два. Таким чином, вони втрачають багато свого часу та часу своїх ключових працівників на вирішення питань, які можна виправити. І якщо поєднати ці дві поведінкові моделі Безоса (модель мінімізації шкодувань та модель прийняття управлінських рішень), то побачимо, що це суттєво дозволяє полегшити його життя «тут і зараз». Його психологічний імунітет встановив критерій, що робить його щасливим при будь яких злетах чи падіннях. Після провального запуску Fire Phone, він сказав: «Якщо ви думаєте, що це великий провал, то я вам скажу, що зараз ми працюємо над набагато більшими невдачами…».
Будь яка поведінкова модель, щоб бути успішною, має базуватися на достеменному знанні себе, своїх сильних та слабких сторін, своїх цілей та мрій, те, чого ви хочете уникати в своєму житті, те чого ви боїтеся, і те, що робитиме вас задоволеним життям кожного дня.
Зоряна Головата.
Керівниця експертної групи з питань когнітивного управління