Про Гроші і про Щастя

Фото «осінь в Йельському Університеті». В цій експозиції мою увагу привернули особи на лавочках: дівчина на передньому плані та молодий чоловік вглибині фото, це студенти Університету. Невдовзі вони стануть випускниками і, за результатами недавніх відкриттів, з кожним подальшим роком після випуску, рівень їх щастя все менше буде залежати від їх прибутків. Чому? Справа в тому, що згідно досліджень двох Нобелівських лауреатів, залежність рівня емоційного благополуччя від рівня доходу зберігає високу кореляцію (сильно впливає) до певного рівня доходу. Цей дохід, згідно досліджень, встановлений на рівні 75000 дол. (Поки достеменно не знаходжу розуміння чому саме ця сума, але дослідження зроблені з різними групами це підтверджують).

Більшість випускників ВУЗів із Ліги Плюща (Йель включений) можуть претендувати на посади із доходом від 76000 дол (згідно статистики). Після цієї суми, залежність емоційного благополуччя та доходів зменшується і на випускників Йельського Університету їх рівень фінансового зростання матиме суттєво менший вплив ніж, наприклад, на випускників українських вишів. Тобто, вплив доходу на персональне відчуття щастя зменшується у випускників Університетів Ліги Плюща (у них є інші фактори, які посилюють це відчуття), у порівнянні з випускниками інших ВУЗів, які при збільшенні своїх доходів будуть збільшувати свій рівень щастя.

Особисто я, знайшла метод «боротьби» із цим фактом, тобто дозволяю кількості своїх доходів приносити мені однаково позитивний рівень емоційного благополуччя. Я встановлюю певний рівень фінансового доходу, який формує той рівень, при якому мій емоційний стан стає нейтральним і при будь якому збільшенні, я решту коштів перевожу в режим «недоторканих» та продовжую організовувати своє життя на ту суму, яка була встановлена попередньо. З часом знайшла підтвердження цього методу у професійній літературі.

З точки зору Психології: рівень вашого емоційного благополуччя чи щастя залежатиме від тих факторів, які ви собі встановите і вони можуть змінюватися (частоту і рівень впливу ви також можете регулювати).

З боку Грошей: якщо гроші роблять вас щасливим, користуйтеся цим і отримуйте задоволення, як перестануть бути мотиватором, шукайте інший або встановлюйте той рівень, який буде для вас комфортним. Ніякі суми не принесуть щастя, якщо ви заробляєте їх всупереч своєму стану.

Зоряна Головата.

Керівниця експертної групи з питань когнітивного управління